2017. augusztus 22., kedd

A fő tevékenység, ami sokat segít jobban fogalmazni

Hellloo! Ez az első bejegyzésem, nem igazán akarok ilyen bemutatkozósat is írni. Nem tudom miért, nekem az valahogy nem áll  kézre. Inkább rögtön elkezdem a cikk írást :D 


FRPG

Avagy be szeretném mutatni életem egyik legjobb részét, ami a blogozás mellett rengeteget javított a fogalmazásomon. Igazából ez az a téma, ami miatt meg akartam nyitni a blogot (hogy elmesélhessem nektek), de nyugi ezen kívül más cikk ötleteim is vannak, szóval ezek után nem fog bezárni az oldal rögtön.

Hogy mit jelent ez a 4 betű? Ez egy rövidítés: forum role playing game, azaz fórumos szerepjáték. Na gondolom ez így elsőre elég ködös, és most nyomja meg sokatok az x-t, de remélem azért egy két embert érdekel, hogy miről zagyválok itt.

Szerepjáték jelentésével gondolom mindenki tisztában van: van egy kitalált karakter, akinek a bőrébe lépve úgy teszel mintha egyek lennétek (akár ez lehet élőben, vagy videojátékban), valójában a 21.században a szórakozás fajták nagy része szerepjáték alapú, de ez egy másik, saját cikket érdemlő téma inkább. Na most ez a szerepjátéknak van egy írott formája is, ami nagyon sokban hasonlít a történetes blogokhoz (valójában az is szerepjáték valamilyen módon). Szóval itt ha van egy kitalált karaktered, akkor nem az előre nyilat kell lenyomnod, hogy elinduljon (mint egy videojátékos szerepjátékban), hanem szépen le kell pötyögnöd „Jancsika elindult” – oké, ennél azért gazdagabban kell fogalmazni, de ez csak szemléltetés. Az írók (userek – felhasználók) megírják, hogy a karakterük mit mond, gondol, akar, mi történik körülötte. Eddig ez szép és jó, de valójában nincsen nagy különbség ahhoz képest, mint egy blog írása. Hiszen ott is van egy kitalált karaktered, akit bábú módján kell mozgatnod, de akkor még is mi az a plusz, ami miatt sokan beleszeretnek ebbe az egészbe, és én elég fontosnak tartottam, hogy írjak róla egy cikket? Ugyebár ez olyan mintha egy könyvet írnál egy szereplő szemszögéből, csak hát nem te vagy az egyetlen egy játékos/felhasználó, így minden egyes karaktert más és más irányít, nem pedig egy író, mint a blogokban. Mivel itt a történetet több író is írja, így te nem tudod százszázalékosan irányítani az eseményeket, hiszen a másik felhasználó bizonyos esetekre teljesen máshogy reagál a karakterével, mint ahogy te tennéd.

Tegyük fel, hogy te vagy Jancsika. Belebújhatsz Jancsika bőrébe és te szabhatod meg az összes gondolatát, cselekedetét, míg egy másik író Juliskával teszi ugyan ezt. De fontos, hogy te nem tudod irányítani (megmondani, hogy mit csinál) Juliskát, mint ahogy Juliska írója sem tud téged. Egymás mozdulataira, megszólalásaira reagáltok. Közös játékok (általában 2 karakter) során pedig a legfurcsább szituációkat is le lehet írni.

De akár egy eddig teljesen ismeretlen karaktert is megírhatsz, akit teljesen te találtál ki, pl. egy soha se látott mutáns, vagy egy árnyvadász.

Na már most ezek a játékok különböző fórumok folynak (megjegyzem, hogy vannak facebook csoportos szerepjátékok is, vagy facebook chates, de most azokat inkább hagyjuk ki), de minden fórumnak megvan a maga-maga témája. Mindig van egy fő téma, ami köré az oldal világa épül. Ezeket a témákat, pedig csoportokba lehet rendezni. Összegyűjtöttem nektek a jelenlegi magyar aktív oldalak témáit – mármint amiket én ismerek.

Valós világ itt normális életű karakterekkel lehet játszani, szóval semmi szupererő, misztikum, vagy ilyesmik, de azért nagyon akció dús dolgokat lehet kitalálni. Ez a valós világ. Legtöbbször ezek az oldalak egy bizonyos városra, vagy területre fókuszálnak, ahol a te játékosod él. Szóval itt azt írom össze, hogy milyen területekről van most oldal.
  • Szöul
  • Olaszország (ez az oldal a maffiára fókuszál)
  • Seattle
  • Párizs
  • New York

Máshonnan átvett világ: legyen ez egy sorozat, vagy akár egy könyv kitalált világa. Itt saját karaktert is hozhatsz, akit teljesen te találtál ki, és olyat is, aki előtte már létezett az adott világban (pl. Tony Stark)
  • Shadowhunters (több is van)
  • Vámpírnaplók (2 oldal is van)
  • skandináv, görög, egyiptomi keveréke mitológia
  • Harry Potter (2 db is van, az egyik még a Tekergők idejében játszódik)
  • Marvel (több is van)
  • DC (sorozatos+filmes világ keveréke)
  • Rick Riordan világa alapú (KÉSZÜLŐBEN!)

Kitalált világ: az egész világ az oldal kitalálóié teljesen. Ezek legtöbbször valami természet feletti témára épülnek, mint boszorkányok, vámpírok, vérfarkasok.

Most pedig jöjjön egy kisokos pár FRPG-s kifejezéssel:
JK: játékos karakter. Egy olyan szereplők, akit valamelyik író irányít.
NJK : nem játékos karakter. Őt senki sem irányítja ténylegesen, hanem csak néha megjegyzést tesz róla az író. Olyan mint egy mellékszereplő. Beszélnek róla, gondol rá a főkarakter, de az NJK nem cselekedik.
Staff: adminok, moderátorok, azaz az oldalakon lévő górék.
IC: in character (karakteren belül), a játéktérre írt hozzászólásokat jelenti, mikor a karakter szemszögéből írsz.
OOC: out of character (karakteren kívül)
Post: hozzászólás/reag, azaz az előző játékos írásának lereagálása
Előtörténet: mielőtt elkezdesz játszani a karaktereddel,írnod kell egy rövid fogalmazást a karakter előéletéről, motivációjáról, vágyairól. Ha ezt az adminság egyik tagja elfogja, akkor kezdődik a játék számodra.
Multi karakter: több karakter ötleted van? Akkor játsszál többel! De vigyázz, nehogy túl vállald magadat.

Remélem azért egy két ember fantáziáját megmozgattam ezzel. Ha a tiédet igen, és szívesen elkezdenél FRPG-ézni, akkor könnyen elérsz facebookon, és minden kis információt megosztok veled szívesen.

Tényleg tudom ajánlani mindenkinek, főleg akik szeretnek írni. Rengeteget javít az írás készségeden, vagyis nálam így volt. Továbbá amit még ajánlani tudok az egy nagyon kedves kis közösség.

Köszönöm mindenkinek, aki elolvasta a cikkemet.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése